Głosowanie trwa do 25 listopada 2024
Polska, Łódź
SOSW nr 6 w Łodzi- Łódzka Szkoła dla Słabo Widzących i Niewidomych „na Dziewanny”. Jest to placówka edukacji i wsparcia dla osób niepełnosprawnych wzrokowo od pierwszych miesięcy życia do 24 roku życia z 90-letnią tradycją w edukacji i rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku. Od początku roku 2022 Ośrodek we współpracy z PFRON-em realizuje innowacyjne działanie na terenie Polski w zakresie wypożyczania specjalistycznego sprzętu i technologii wspomagających osobom z niepełnosprawnościami, pod nazwą Ośrodek Wsparcia i Testów ( OWiT), który do tej pory pomógł już ponad 200 Beneficjentom i zrealizował 200 wypożyczeń różnorodnych specjalistycznych urządzeń i oprogramowań.
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
Polska
Miasto Opole, od wielu lat, realizuje działania ukierunkowane na szeroko rozumianą dostępność. Dostępność będącą szansą na inkluzję społeczną. Inkluzję rozumianą jako proces polegający na usuwaniu barier, zmierzający do stworzenia miasta dla wszystkich. Należy pamiętać, że określenie „Miasto Opole” odnosi się do działań podejmowanych przez Urząd Miasta Opola oraz miejskie jednostki organizacyjne. Realizowana przez Miasto Opole polityka społeczna wobec osób z niepełnosprawnościami odnosi się do średniookresowych programów działania, programów realizowanych w określonej perspektywie czasowej. Programy te uwzględniają problemy mieszkańców, planowane kierunki działań oraz priorytetowe zadania, które realizatorzy – Urząd Miasta, miejskie jednostki organizacyjne – będą realizować na rzecz społeczności lokalnej.
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
Polska
Altix to wiodąca polska firma specjalizująca się w dystrybucji elektronicznego sprzętu dla osób ze szczególnymi potrzebami. Założona w 1989 roku przez niewidomych informatyków, firma była pionierem tyfloinformatyki w Polsce, wprowadzając m.in. pierwszy polski syntezator mowy. Altix rozwija rozwiązania dostępnościowe, takie jak interaktywne plany dotykowe z funkcją dźwiękową, mapy tyflograficzne oraz systemy wspomagające orientację w przestrzeni publicznej. Altix współpracuje z instytucjami, prowadzi szkolenia i konsultacje, działając na rzecz likwidacji barier i wprowadzania innowacji w zakresie dostępności.
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
Polska
Fundacja Ośrodek Praktyk Teatralno-Tanecznych TRUE i Teatr Ruchu Umownie Ewidentnego z tancerzami-aktorami z różnymi niepełnosprawnościami realizuje działania na rzecz rozwoju twórczego i swoistej kultury tanecznej i teatralnej. W zakresie pracy mieści się działalność twórczości scenicznej i Korowody jak "Korowód w Fado" (2014) pierwszy w Polsce spektakl teatru tańca z tancerzami-aktorami niewidomymi, "Korowód w Bluesie. Mandala" (2021) z tancerzami-aktorami z różnymi niepełnosprawnościami, w którym tancerki niewidome prezentowały innowacyjne rowiązanie uruchamiania (w systemie trójpalcowym - autorstwa dra Jerzego N. Grzegorka) gramofonu, "Korowód w Tęsknocie. Opór" (2022) z tancerzami-aktorami z różnymi niepełnosprawnościami w tym niewidomymi, "Korowód w Przemijaniu. Czas" (2024) z tancerzami-aktorami z różnymi niepełnosprawnościami w tym niewidomymi oraz działalnością metodyczną w Laboratorium idiomów, idiomatów i idiochoreografii ruchu i rytmu tancerza z niepełnosprawnością i stworzeniem przez dra Jerzego N . Grzegorka innowacyjnego urządzenia Maszyny Idiosensorycznej (2023/ z testowaniem i badaniem w działaniu 2024), która pozwala tancerzowi niewidomemu na samodzielną pracę twórczą i praktykowania tańca, podejmowania pracy nad orientacją przestrzenną, podejmowania szeroko pojętej rechabilitacji, terapii i aktywności sportowej. Na Międzynarodowej Konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND 2024 został zaprezentowany pierwszy na świecie -prapremierowo Monodram teatru tańca z tancerzem niewidomym Kacprem Kozłowskim z wykorzystaniem Maszyny Idiosensorycznej pt. Scenariusz dla niewidomego lecz możliwego tancerza idiosensorycznego" autorstwa dra Jerzego N. Grzegorka o życiu osoby niewidomej.
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
Holandia
Picture Books Plus (Pb+) została założona po to, by dążyć do w pełni inkluzywnego społeczeństwa. Dwadzieścia naszych dostosowanych dotykowych książek obrazkowych zostało włączonych do kolekcji Biblioteki Królewskiej w Holandii. To wielki zaszczyt. Kilka książek zostało nawet nominowanych przez międzynarodowy komitet IBBY* Collection for Your People with Disabilities. Zaadaptowaliśmy znane książki obrazkowe i produkujemy je w trwały sposób. W ciągu dziesięciu lat Picture Books Plus dotarło do 600 szkół. Szkoły te są lub były częścią specjalnego programu wypożyczania. Podkreśla to skalę inicjatywy i jej potencjalny zasięg wśród dużej liczby uczniów i nauczycieli. Wzięliśmy udział w konferencji w Polsce, aby podzielić się naszą wiedzą i zainspirować ludzi. www.PictureBooksPlus.com
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
Polska, Łódź
W Teatrze Powszechnym w Łodzi od 19 lat osoby z dysfunkcją wzroku biorą udział w spektaklach z cyklu „Teatr dla niewidomych i słabo widzących”. Stworzyła go w 2005 roku Ewa Pilawska(dyrektorka Teatru), która w ramach cyklu społecznie reżyseruje wszystkie premiery. Do tej pory w Teatrze Powszechnym w Łodzi wystawione zostały 74 premiery w ramach cyklu. Teatr jest dostępny dla osób z dysfunkcją wzroku: teatr jest wyposażony w system TOTUPOINT, zapraszamy widzów z psem przewodnikiem. Strona internetowa została dostosowana do osób z dysfunkcją wzroku. W realizacji projektu Teatr współpracuje z Polskim Związkiem Niewidomych oraz z Łódzką Szkołą dla Słabo Widzących i Niewidomych „na Dziewanny”. Wszystkim prezentacjom w ramach cyklu towarzyszą programy teatralne, które dzięki współpracy i pomocy Biblioteki Niewidomych przygotowywane są w wersji napisanej alfabetem Braille’a. Za projekt „Teatr dla niewidomych i słabo widzących” Ewa Pilawska otrzymała wiele nagród i odznaczeń, między innymi nagrodę prezydenta Europejskiej Unii Niewidomych lorda Colina Low, Złotą Odznakę̨ Honorową Polskiego Związku Niewidomych, Odznaczenie „Przyjaciel Niewidomych” czy tytuł „Idol Środowiska”. Teatr Powszechny został wybrany przez środowisko osób niewidomych i słabo widzących jako „Placówka Kultury Województwa Łódzkiego".
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
Polska
Firma Nautil działa w branży dostępności od kilku lat zajmując się doradztwem i audytami. Staramy się, żeby nasz świat był bardziej dostępny, dlatego tworzymy takie darmowe narzędzia jak generator deklaracji dostępności zgodny z wytycznymi Ministerstwa Cyfryzacji, narzędzie upraszczające tekst przy pomocy AI. Odwiedzamy szkoły i przedszkola i z naszą niewidomą testerką opowiadamy o życiu osób niewidzących, ale też organizujemy aktywności jak rozpoznanie zapachów, poruszanie się z laską pośród przeszkód, rozpoznawanie dźwięków. Tworzymy też cykliczne spotkania A11y - dostępność w Gdańsku, gdzie mówimy o dostępności i spotykamy się, żeby omawiać pomysły z tym związane (podczas ostatniego było 50 osób) Szczegóły i narzędzia znajdziecie Państwo na stronie nautil.pl oraz w naszych mediach społecznościowych
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
Polska
Drewniane Mapy Morskie i Topograficzne to innowacyjne narzędzia edukacyjne, które łączą tradycyjne rzemiosło z nowoczesnymi technologiami dotykowymi. Wykonane z wysokiej jakości drewna, mapy te przedstawiają szczegółowy relief wybrzeży, głębin i innych elementów morskich oraz topografię gór, dolin i nizin, umożliwiając osobom z dysfunkcjami wzroku dokładne poznanie geografii Ziemi. Oznaczenia są starannie zaprojektowane, aby były intuicyjne i łatwe do rozpoznania przez dotyk, z wyraźnie zaznaczonymi liniami brzegowymi, wyspami oraz głównymi szlakami morskimi. Na targach ACCESSIBILITY EXPO 2024 mapy będą nie tylko narzędziem naukowym, ale także przykładem integracyjnego podejścia do nauki, które daje osobom niewidomym możliwość pełnego zrozumienia otaczającego ich świata. Dzięki takiej formie prezentacji, edukacja morska staje się bardziej dostępna i atrakcyjna dla wszystkich odbiorców.
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
Europa i Stany Zjednoczone
biped.ai rozwija NOA, inteligentne rozwiązanie dot. poruszania się dla osób niewidomych i niedowidzących. Biped.ai zostało stworzone przez Maela Fabiena, współzałożyciela i CEO, po tym, jak spotkał niedowidzącą osobę przechodzącą przez ulicę w Lozannie w Szwajcarii. Osoba ta rozmawiała przez FaceTime z przyjacielem, który opisywał, gdzie znajdują się przeszkody, jaką ścieżką należy podążać i jak wejść do budynku. Misja stała się jasna: wykorzystać najnowsze osiągnięcia w dziedzinie sztucznej inteligencji do opracowania urządzenia mobilnego typu „wszystko w jednym”, które pozwoli ludziom samodzielnie przemieszczać się z punktu A do punktu B.
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
Polska
Fundacja Kołobajki to założona w 2018 roku pracownia tyflografiki i dostępności. Najważniejszymi cechami wyróżniającymi tę organizację na tle innych jest ścisła współpraca ze środowiskiem osób niewidomych. Tworzone produkty zawsze powstają w oparciu o zasady tyflografii, są konsultowane z tyflopedagogami oraz powstają w zgodzie z ideą racjonalnego gospodarowania funduszami dostępnościowymi. Nasze bajki poprzez użycie różnorodnych materiałów są po prostu kolorowe w dotyku.
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
Szwecja
Drukuj w brajlu z łatwością! Projektowanie i produkcja drukarek brajlowskich, obecnie 5 różnych modeli sprzedawanych na całym świecie w ponad 160 krajach, dzięki czemu pisanie i czytanie brajlem jest możliwe dla wszystkich.
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
Polska
Sensetec został założony w 2020 roku z misją połączenia najnowocześniejszych technologii oraz trwałych, odpornych na częste użytkowanie materiałów do tworzenia przestrzeni dostępnej dla osób z dysfunkcją wzroku. Doświadczenie nabieraliśmy w polskich firmach i fundacjach, szukaliśmy inspiracji na rynkach wschodnich i zachodnich, uczestniczyliśmy w międzynarodowych targach, by dziś nasi klienci mogli liczyć na profesjonalne podejście, a dostarczane produkty były niezawodne i odporne na różne warunki środowiskowe. Nasze podejście do klienta i wsłuchanie się w potrzeby zaowocowało wdrożeniem innowacyjnych inkluzywnych infokiosków. Kioski te łączą w sobie plany tyflograficzne, pętle indukcyjne i systemy audiowizualne z najnowocześniejszymi technologiami i wysokiej klasy tworzywami, by wspierać osoby z niepełnosprawnościami w nawigacji i poruszaniu się po obiektach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, muzea, urzędy czy sądy. Przy tworzeniu infokiosków kierujemy się zasadami projektowania uniwersalnego, by dostarczone rozwiązania mogły służyć jak najszerszej grupie odbiorców, adresując różne potrzeby użytkowników. Naszym największym osiągnięciem jest zawsze satysfakcja klienta z obsługi oraz produktu, jaki dostarczamy. Zaufały nam takie firmy, jak: MPWiK, Teatr Szekspirowski, Akademia Pedagogiki Specjalnej, Europejskie Centrum Solidarności czy Akademia Leona Koźmińskiego i wiele innych. Sensetec – Technologia dla zmysłów Dołącz do naszej społeczności, która stawia na równość dostępu do informacji i pełną aktywność w życiu społecznym.
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
Polska, Warszawa
Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami Uniwersytetu Warszawskiego działa na rzecz zapewnienia pełnego dostępu do wszystkich aktywności akademickich dla studentów i pracowników ze szczególnymi potrzebami, w szczególności wynikającymi ze stanu zdrowia lub neuroróżnorodności. Jednym z obszarów wsparcia jest adaptacja materiałów oraz tworzenie pomocy dydaktycznych umożliwiających osobom z niepełnosprawnością wzroku pełny udział w zajęciach na zasadach równości ze swoimi rówieśnikami. M.in. w tym celu, w ramach działu adaptacji BON funkcjonuje Laboratorium map i modeli dotykowych (w skrócie „lab3D”), które tworzy pomoce dydaktyczne za pomocą technologii druku 3D. W naszej pracy staramy się także realizować tzw. III-cią misję uczelni, jaką jest działanie na rzecz społeczeństwa poprzez dzielenie się wiedzą i wypracowanymi rozwiązaniami. Realizując ten postulat opracowaliśmy szereg pomocy dydaktycznych przeznaczonych do używania w edukacji na różnych poziomach przez osoby widzące i niewidome. Pomoce te są udostępniane bezpłatnie w postaci plików przygotowanych do druku 3D, w naszym serwisie: [https://cewis.uw.edu.pl/dzial/innowacje/projekty-3d/](https://cewis.uw.edu.pl/dzial/innowacje/projekty-3d/)
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
Wielka Brytania
Oprogramowanie dla osób niewidomych i słabowidzących. Powiększenie i czytniki ekranu
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
Polska
MIRAcle - Jesteśmy polskim producentem powiększalników elektronicznych, stworzonych z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku. Nasz flagowy produkt, dwuekranowy powiększalnik Exigo, rewolucjonizuje sposób pracy z tekstem, umożliwiając użytkownikom równoczesną pracę z bliżą (książką) i dalą (tablicą). To rozwiązanie jest szczególnie wartościowe dla uczniów i studentów, którzy potrzebują wszechstronnych narzędzi do nauki.W ofercie MIRAcle znajdziesz powiększalniki w różnych rozmiarach, od 6 do 24 cali, co pozwala na idealne dopasowanie do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Nasze urządzenia sprawdzają się zarówno w szkolnictwie, jak i w profesjonalnych środowiskach pracy.Dla osób potrzebujących mobilności, lekki powiększalnik Spider to doskonałe rozwiązanie w urzędach, bankach czy sądach, zapewniając wygodę i funkcjonalność w każdych warunkach. Z kolei Pulchra Es, z dużym ekranem i niespotykaną nigdzie indziej funkcjonalnością jest doskonałym narzędziem do pracy stacjonarnej. Zaprojektowany z myślą o osobach z niepełnosprawnościami sprzężonymi.Wszystkie urządzenia MIRAcle działają na systemie Android, co zapewnia intuicyjną obsługę oraz dostęp do szerokiego wachlarza aplikacji, ułatwiając życie codzienne i zwiększając efektywność użytkowników. MIRAcle to wsparcie wzroku w szkole, pracy, urzędzie.
Głosowanie zakończone, dziękujemy!