Województwo pomorskie

Głosowanie

IDOL ŚRODOWISKA

Katarzyna Podchul

Jest osobą prawie niewidomą. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Laskach. Studiowała filologię angielską zaocznie w Gdańsku, a po roku przerwy kontynuowała studia dzienne w Bydgoszczy. W roku 2019, po rezygnacji ze studiów, założyła bloga na Facebooku: „Zobacz poczuj dzięki technice”. Na stronie prezentuje artykuły o rozwiązaniach technologicznych wspierających osoby niewidome i słabowidzące. Założyła również grupę na Facebooku oraz kanał na YouTube „Niewidomi słabowidzący i widzący górą”, które miały być źródłem integracji oraz wymiany myśli między ludźmi z dysfunkcją wzroku a widzącymi.Jest autorką artykułów w czasopismach dla osób niewidomych: „Help”, „Filantrop” i „Sześciopunkt”. Ostatnio napisała artykuł o dostępności Starogardu Gdańskiego do gazety Karkonoskiego Sejmiku OzN.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Marek Michalak

Urodził się w Gdańsku w 1955 roku z poważną wadą jednego oka, jego życie zawodowe związane jest z techniką samochodową. Pasjonuje się motoryzacją, turystyką, żeglarstwem, jazdą rowerem oraz fotografią – zainteresowanie, które zrodziło się przy okazji komunii świętej, gdy jego matka podarowała mu aparat Smiena 8. Fascynacja fotografią trwa nieprzerwanie do dzisiaj. W 2006 roku doświadczył odwarstwienia siatkówki w lepszym oku, co znacząco ograniczyło jego wzrok. Mimo tego wyzwania nie zrezygnował z fotografowania, korzystając z nowoczesnych technologii wspierających jego działalność. Współpracował z lokalną prasą i agencją fotograficzną, dokumentując istotne wydarzenia społeczności. Od 2010 roku jest aktywnym członkiem powiatowego koła PZN w Gdyni, gdzie pełnił funkcję fotografa.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Paweł Kardasz

Pracownik firmy Altix, specjalizującej się w dostarczaniu sprzętu informatycznego i rozwiązań dedykowanych osobom ze szczególnymi potrzebami, szczególnie z dysfunkcją wzroku, jest osobą słabowidzącą. Oprócz pracy zawodowej aktywnie angażuje się jako wolontariusz wspierający Fundację Szansa - Jesteśmy Razem. Posiada wykształcenie informatyczne, dzięki czemu może skutecznie wspierać społeczność udzielając porad i oferując pomocną dłoń potrzebującym.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

MEDIA

Tatiana Slowi

Dziennikarka mediów regionalnych i lokalnych na Pomorzu. Autorka reportaży na tematy społeczne. Przez większość zawodowego życia związana z Radiem Gdańsk. Współpracowała lub współpracuje z PR1, TVP Gdańsk, TTM, Miesięcznikiem Pomerania. Tworzy przewodniki po regionie. Członkini Fundacji METAPOMOC. Działa też w WOŚP, DKMS i StwardnienieRozsiane.info. Laureatka nagród: Lodołamacz - Dziennikarz Bez Barier, II nagrody Dziennikarz Medyczny Roku 2023 w kategorii Radio, Stypendium im. Izabelli Trojanowskiej, Bursztynowego Mikrofonu Radia Gdańsk. Realizatorka materiałów dotyczących problemów osób z niepełnosprawnościami. Wśród podejmowanych tematów znalazły się też wyzwania stojące przed osobami niewidomymi. Poświęciła im reportaże ,,Nie widać” i ,,Widzę siebie z rozwianymi włosami”.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

INSTYTUCJA OTWARTA DLA NIEWIDOMYCH

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

CSW Łaźnia od lat stara się być jak najbardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Oprócz udogodnień architektonicznych w budynkach oraz dostępnej strony internetowej, instytucja tworzy ofertę edukacyjną specjalnie skierowaną do osób niewidomych i niedowidzących. Przy wybranych wystawach organizowane są oprowadzania z audiodeskrypcją oraz tematyczne warsztaty. W 2024 roku repertuar KinoPortu został wzbogacony o cykl „Kino Dostępne”, w ramach którego co miesiąc prezentowane są filmy z audiodeskrypcją dla dzieci i dorosłych. Wszystkie te inicjatywy mogą być realizowane dzięki otwartości i zaangażowaniu pracowników instytucji, którzy zapewniają, że wszyscy zawsze czują się tam mile widziani i bezpieczni.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Muzeum Bursztynu - Muzeum Gdańska

Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Gdańska, istnieje od 2006 roku, a od 2021 mieści się w zabytkowym Wielkim Młynie. Ekspozycja stała zawiera dotykowy model inkluzji jaszczurki i bursztynowego kabinetu oraz ekrany do oglądania bursztynowych inkluzji w powiększeniu. W 2022 roku rozpoczęto projekt „Bursztyn bez barier”. Dzięki środkom z Funduszy Europejskich zwiększono znacznie dostępność dla osób z niepełnosprawnościami wzroku. Zmiany obejmują: modyfikację natężenia oświetlenia, system oznaczeń nawierzchniowych, plany tyflograficzne, oznaczenia Braille'a, audioprzewodnik z audiodeskrypcją, poprawę czytelności tekstów, modyfikacje balustrad i oświetlenia gablot. Projekt konsultowano z Polskim Związkiem Niewidomych.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Teatr Wybrzeże

Teatr od 2016 roku realizuje cykliczne pokazy spektakli z audiodeskrypcją, którym towarzyszą działania edukacyjne (warsztaty, spacery sensoryczne). Oprócz realizacji programu KULTURA DOSTĘPNA wziął udział w projekcie KULTURA BEZ BARIER, co pozwoliło na poszerzenie oferty spektakli dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku o kolejne tytuły. W repertuarze znalazło się już około 30 tytułów z audiodeskrypcją oraz ponad 35 integracyjnych warsztatów teatralnych. W 2017 roku Teatr zajął II miejsce w konkursie IDOL w kategorii FIRMA/INSTYTUCJA, a 2019 roku I miejsce w kategorii Placówka Kultury w Województwie Pomorskim. Od 2024 roku spektakle z audiodeskrypcją odbywają się średnio co drugi miesiąc - pojawiają się z większą regularnością i stanowią stały element oferty.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!