Województwo śląskie

Głosowanie

IDOL ŚRODOWISKA

Agnieszka Majnusz

Z wykształcenia pedagożka, doradczyni zawodowa, arteterapeutka, fotografka, absolwentka podyplomowych studiów z zakresu fotografii podróżniczo-dokumentalnej i psychologii twórczości. Animatorka i asystentka turystyczna osób z niepełnosprawnościami (ATON), a także pilotka wycieczek specjalizująca się w organizacji wydarzeń dla osób z niepełnosprawnością sensoryczną. Ponadto: tłumaczka-przewodniczka, niegdyś instruktorka alternatywnych metod komunikacji i trenerka pracy osób głuchoniewidomych. Lubi wydobywać potencjał z ludzi i motywować ich do pozytywnej zmiany.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Jolanta Gajda

Asystentka w Fundacji Imago, zaangażowana w życie podopiecznych, niejednokrotnie poza czasem pracy. W okresie pandemii otwarta na potrzeby podopiecznych, czynnie ich wspierając poprzez wsparcie przy codziennych obowiązkach.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Marta Żydek

Marta jest pozornie zwykłą dziewczyną. Jej historia rozpoczęła się dość skromnie - od bycia kocią mamą od urodzenia niewidzącej kotki i od bezinteresownej pomocy niewidomej matce 8-letniego dziecka z autyzmem poznanej na swoim osiedlu. Swoją postawą i zaangażowaniem stała się nieocenionym wsparciem emocjonalnym dla Bernadety Dziubek, pokazała jej, że osoba niewidoma może żyć i funkcjonować jak zdrowy człowiek, w pełni korzystając z życia. Jej przygoda z Bernadetą stała się inspiracją do tego, by asystować innym osobom z różnymi niepełnosprawnościami, wspierając i pokazując jak funkcjonować, by czerpać z życia jak najwięcej.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Olga Kaczmarek

Instruktorka Nordic Walking w Chorzowie przy Śląskim Okręgu Związku Niewidomych. Organizatorka wyjazdów sportowych zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami takich jak wyjazd kajakowy w Dzierżnie czy wspinaczka skałkowa w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej z wykwalifikowanymi trenerami. Działała w Fundacja Pomóc Więcej, jest asystentką w PZN.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

MEDIA

Magazyn Nasze Sprawy

Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych „Nasze Sprawy” to czasopismo, które kompleksowo omawia zagadnienia dotyczące środowiska osób z niepełnosprawnością. Odgrywa istotną rolę w kształtowaniu postaw i stanowisk wobec ich problemów oraz inspiruje do wprowadzania rozwiązań mających na celu ich łagodzenie. Najważniejszą misją magazynu jest pełnienie roli podstawowego źródła informacji dla wszystkich osób z niepełnosprawnością, ich organizacji, pracodawców oraz instytucji zajmujących się pracą na ich rzecz.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Piotr Witek

Trener i ekspert w zakresie dostępności i technologii wspomagających. Prowadzi własną stronę internetową „Moja Szuflada”. Pracuje w Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego i jej spółce Utilitia. W swojej pracy koordynuje pracę zespołu ds. dostępności cyfrowej oraz pełni funkcję doradcy dla samorządów, administracji publicznej, pracowników uczelni i przedsiębiorców. Szkoli innych w zakresie potrzeb i oczekiwań odbiorców oraz użytkowników w obszarze dostępnych rozwiązań, technologii asystujących i wspomagających oraz ich możliwości. Jest osobą niewidomą i poprzez swoją działalność oraz aktywność edukacyjną stara się, aby otaczający nas świat był bardziej otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Polskie Radio Katowice Beata Tomanek

W audycji „Gdzieś obok nas” Beata Tomanek opowiada o problemach osób z niepełnosprawnościami, w tym niewidzących i słabowidzących, rozmawia z przedstawicielami instytucji wspierających to środowisko. Audycja zawiera elementy edukujące i poradnictwo.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Tyfloakademia

Kanał na Youtube, który został założony przez Mariusza Miszudę, służy jako platforma edukacyjna i informacyjna. Na kanale publikowane są materiały edukacyjne, które pomagają osobom z dysfunkcją wzroku lepiej zrozumieć i wykorzystać dostępne narzędzia technologiczne. Inicjatywa ta ma ogromne znaczenie w kontekście walki z wykluczeniem cyfrowym i społecznym osób z niepełnosprawnościami, wspierając ich w dążeniu do samodzielności i aktywnego udziału w życiu społecznym.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

INSTYTUCJA OTWARTA DLA NIEWIDOMYCH

Biblioteka Miejska w Cieszynie

Biblioteka aktywnie współpracuje z terenowym kołem Polskiego Związku Niewidomych w Cieszynie m.in. organizując w swojej siedzibie konkurs „książki mówionej”, obchody Święta Białej Laski, zebrania sprawozdawczo - wyborcze, spotkania autorskie. W ofercie ma kilka tysięcy audiobooków dostępnych zarówno w centrali głównej, jak i w filii specjalistycznej nr 4 „Filia książki mówionej”, która znajduje się w siedzibie koła PZN przy ul. Srebrnej 6 w Cieszynie. Księgozbiór audiobooków jest na bieżąco uzupełniany. Obsługa biblioteki z dużym zaangażowaniem podchodzi do każdego czytelnika, bez względu na wiek czy niepełnosprawność.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Bogusława Żemła - Lotawiec

Pani Bogusława Żemła - Lotawiec jest od ok. 20 lat związana z Kołem Niewidomych w Pszczynie, gdzie od 3 kadencji pełni funkcję sekretarza. Mimo, że od kilku lat jest emerytką, czynnie i z wielkim zaangażowaniem udziela się w pracy Koła. Z racji swojego wykształcenia jako psycholog ma wiele pomysłów na integrację osób z niepełnosprawnościami ze względu na wzrok i nie tylko. Zawsze sama wychodzi z inicjatywą organizacji spotkań, zajęć, zabaw, aby tylko wyciągać ludzi niepełnosprawnych z domów i integrować ze społeczeństwem. Oprócz pracy na rzecz Koła Niewidomych, Pani Bogusia fizycznie i psychicznie pomaga osobom niepełnosprawnych zgłoszonym do fundacji Caritas w Katowicach. Cechuje się skromnością i niezwykłym oddaniem dla osób potrzebujących.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Muzeum Śląskie

Dzięki dofinansowaniu w 2021 roku budynek został w pełni dostosowany do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami, w tym osób z dysfunkcją wzroku. W swojej ofercie Muzeum posiada wiele ofert skierowanych do osób z dysfunkcją wzroku oraz współpracuje z fundacjami działającymi na rzecz poprawy otoczenia osób z różnymi dysfunkcjami.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Poradnia SPERO

Poradnia psychologiczno-pedagogiczna - SPERO TERAPIA I WSPARCIE - została powołana przez Regionalną Fundację Pomocy Niewidomym. Łączy placówki świadczące usługi w zakresie rehabilitacji leczniczej dzieci, Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną oraz Śląską Terapię Widzenia. Zespół trenerów i specjalistów z ogromnym zaangażowaniem, sercem i cierpliwością wspiera w leczeniu dzieci i młodzież. Kadra wykazuje się ogromną wiedzą, uważnością i empatią.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” organizuje wydarzenia, które są w pełni dostosowane do osób niewidomych i słabowidzących, dba, by wszyscy uczestnicy podczas koncertów i wydarzeń artystycznych nie czuli się wykluczeni.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!