Województwo małopolskie

Głosowanie

IDOL ŚRODOWISKA

Katarzyna Peplińska- Pietrzak

Od lat pełni rolę koordynatorki dostępności w Teatrze Starym, angażując się w działania na rzecz osób z niepełnosprawnością wzroku. Tworzy różnorodne warsztaty i spektakle dedykowane osobom z różnymi niepełnosprawnościami, prężnie działa, aby Teatr Stary był miejscem otwartym i dostępnym dla wszystkich. Jej zaangażowanie przyczynia się do tworzenia inkludującej przestrzeni kulturalnej, gdzie każdy może cieszyć się sztuką i kulturą bez względu na ewentualne ograniczenia.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Klaudia Kukulska

To świetnie zrehabilitowana, słabowidząca jednoocznie i słabosłysząca dziewczyna, związana ze środowiskiem niewidomych i słabowidzących od 2012 roku. Absolwentka Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, Klaudia jest cenioną i oddaną pedagożką specjalną oraz nauczycielką wspomagającą w Szkole Podstawowej nr 162 w Krakowie. Od wielu lat działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami, współpracując z organizacjami pozarządowymi, takimi jak Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym. W 2021 roku pełniła rolę eksperta ds. dostępności dla osób z niepełnosprawnościami w placówkach użyteczności publicznej w Krakowie i Katowicach. Dzięki swojej niesamowicie pozytywnej postawie jest doskonałym przykładem dla otoczenia, pokazując jak pokonywać własne trudności i działać na rzecz innych.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Piotr Niesyczyński

Jest propagatorem sportu osób niepełnosprawnych oraz trenerem i zawodnikiem w jednej osobie. Goalball, showdown oraz blindfootball to jego sportowe dzieci, a świstak to zwierzę, którego dźwięk słyszy codziennie wstając rano. Dlaczego mówimy o świstakach? Bo drużyną krakowską goalballa jest WBR groundhogs Kraków, a groundhogs to w języku angielskim świstak. Warto wspomnieć, że Piotr Niesyczyński bardzo dużą część swojego życia poświęcał Stowarzyszeniu Przyjaciół Rodziców Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Nadzieja”, biorąc udział w licznych projektach. Do najbardziej znanych niewątpliwie należy projekt sportowo-językowy „Na fali”, organizowany w latach 2008-2011. Kreatywna i pomysłowa - taka jest działalność Niesyczyńskiego.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

MEDIA

Magiczny Kraków

Magiczny Kraków to oficjalny dziennik miejski, którego misją jest kompleksowe i dostępne informowanie mieszkańców o różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, społecznych i turystycznych. Jego redakcja wyróżnia się szczególną troską o potrzeby osób z niepełnosprawnościami wzroku, angażując się w opisywanie wydarzeń, które są dostosowane do ich potrzeb i możliwości. Magiczny Kraków nie tylko informuje, ale również inspiruje i zachęca do udziału w życiu kulturalnym miasta, zapewniając dostępność dla wszystkich jego mieszkańców i odwiedzających.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Radio Kraków

To jedno z największych mediów w Krakowie i w Polsce. Aktywnie uczestniczy w największych wydarzeniach dotyczących osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Dzięki swojej rozpoznawalności i zasięgowi radiowemu stacja nie tylko informuje o istotnych wydarzeniach kulturalnych, społecznych i sportowych, ale także angażuje się w promowanie aktywności i integracji osób z niepełnosprawnościami. Radio Kraków pełni istotną rolę jako medium, które podnosi świadomość społeczną na temat wyzwań i osiągnięć osób z niepełnosprawnościami, wspierając ich udział w życiu publicznym i kulturalnym miasta.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

INSTYTUCJA OTWARTA DLA NIEWIDOMYCH

Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa ściśle współpracuje z Fundacją Szansa - Jesteśmy Razem, priorytetowo traktując kwestie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Organizują liczne wydarzenia kulturalne, które są dostosowane do różnych rodzajów niepełnosprawności, zapewniając asystę, pomoce dotykowe, audiodeskrypcję oraz tłumaczenie na Polski Język Migowy (PJM) i pętle indukcyjne. Filie Muzeum Krakowa są różnorodnie przystosowane do specyficznych potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a kadra i pracownicy są przeszkoleni w zakresie dostępności oraz obsługi osób z niepełnosprawnościami. Dzięki tym staraniom Muzeum zapewnia otwarty i włączający dostęp do swojej bogatej kolekcji dla wszystkich odwiedzających.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Teatr Słowackiego

Teatr regularnie współpracuje z Fundacją Szansa - Jesteśmy Razem. Dba o dostępność swoich sztuk - m.in. poprzez audiodeskrypcje i tłumaczenia na Polski Język Migowy. Budynek Teatru jest wyposażony w system YourWay i tyflograficzne mapy pomieszczeń oraz windy dla wózków inwalidzkich. Kadra została odpowiednio przeszkolona w sferze dostępności i obsługi osób ze szczególnymi potrzebami i stale dba o podnoszenie kompetencji. Teatr organizuje również tematyczne wydarzenia oraz warsztaty dla OzN.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!