Województwo warmińsko-mazurskie

Głosowanie

IDOL ŚRODOWISKA

Daniel Rupiński

Niezwykły człowiek, który pomimo swojej niepełnosprawności nie tylko odnosi sukcesy, ale także inspiruje innych do działania. Jest utalentowanym muzykiem, zdobywcą licznych nagród. Reprezentując środowisko osób niewidomych pokazuje dzieciom i młodzieży z olsztyńskich szkół, że brak wzroku nie jest przeszkodą w realizacji marzeń. Prezentuje, jak można się uczyć, pracować, uprawiać sport, rozwijać pasje i spełniać marzenia. Każdego dnia dba o to, by mieszkańcy Olsztyna usłyszeli hymn Warmii grany z olsztyńskiego Ratusza. Jego muzyczna działalność pokazuje, że niepełnosprawność nie wyklucza ze społeczeństwa, lecz może być źródłem inspiracji i siły. Jest dowodem na to, że osoby niewidome mogą przełamywać bariery i dążyć do osobistej, zawodowej oraz społecznej satysfakcji.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Elżbieta Andrulonis

Od wielu lat współpracuje ze środowiskiem osób niewidomych i słabowidzących. Już podczas studiów była opiekunem na turnusach PZN w Olsztynie. Obecnie jako tyflopedagog i ortoptystka wspiera uczniów słabowidzących i niewidomych w Zespole Placówek Edukacyjnych. W ramach projektu „Starsi Młodszym – wspólne spotkania z książką, muzyką i sztuką" prowadzi spotkania dla uczniów olsztyńskich szkół z udziałem Daniela Rupińskiego, Piotra Wrotka i mieszkańców PZN DPS ul. Paukszty w Olsztynie. Koordynuje działania tyflopedagogów w ZPE, organizuje zbiórki okularów, badania przesiewowe wzroku, konsultacje dla uczniów, rodziców i nauczycieli w OWiT. Od lat organizuje kampanię społeczną „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie" - ZPE uzyskał certyfikat „Placówki Przyjaznej Osobom Niewidomym".

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Jadwiga Grudzińska

Pani Jadwiga Grudzińska zdobyła pierwsze miejsce w konkursie literackim „Czytam, więc wiem” w 2022 roku, promując czytelnictwo na Warmii i Mazurach. To ciepła i wrażliwa osoba, której wielkim wyróżnieniem jest zwycięstwo w konkursie na recenzję książki, która zmieniła jej dziecięce serce i nauczyła walki o przekonania mimo trudności życiowych. Zawsze uśmiechnięta i chętna do pomocy, Pani Jadzia pasjonuje się pisaniem wierszy, zwłaszcza o tematyce miłosnej, marząc o wydaniu tomiku „Sercem pisane”. Jej sukcesy i twórczość inspirują innych, promują czytelnictwo i zwiększają świadomość potencjału osób z niepełnosprawnościami.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Karolina Anioł

Pracownik Ośrodka Informacji dla Osób Niepełnosprawnych przy Miejskim Zespole ds. Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie to osoba niezwykle empatyczna, miła i pomocna. Dzięki osobistemu doświadczeniu związanemu z wadą wzroku, doskonale rozumie potrzeby i trudności osób z dysfunkcjami wzroku. W swojej pracy wykazuje się wysoką merytorycznością, prowadząc program „Aktywny Samorząd”, którego skuteczność dzięki jej wiedzy i zaangażowaniu stale wzrasta, umożliwiając większej liczbie osób skorzystanie z jego wsparcia. Jest wyjątkowo zaangażowana i aktywna, a osoby, które zwracają się do niej o pomoc, zawsze mogą na nią liczyć.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Ks. Tomasz Łukasik

Ksiądz z Parafii Miłosierdzia Bożego w Olsztynie pełni rolę duszpasterza osób niewidomych i niedowidzących w regionie Warmii i Mazur. Jego działalność obejmuje organizację pielgrzymek, które nie tylko umożliwiają uczestnikom rozwój duchowy, ale także wzmacniają ich więzi ze wspólnotą Kościoła. Regularnie organizuje spotkania, podczas których osoby z dysfunkcjami wzroku mogą znaleźć wsparcie i zrozumienie. Ksiądz jest zawsze dostępny dla swoich parafian, wykazując się wyjątkową empatią i cierpliwością. Znajduje czas na rozmowę z każdą osobą, oferując duchowe wsparcie i pomoc w trudnych chwilach. Jego zaangażowanie w posługę duszpasterską sprawia, że osoby niewidome i niedowidzące czują się docenione i ważne w życiu parafii.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

MEDIA

Gazeta Olsztyńska

To regionalne pismo ukazujące się w województwie warmińsko-mazurskim od 1970 r. Towarzyszy osobom z dysfunkcjami wzroku w ich sukcesach, publikuje artykuły dotyczące wyrównywania szans i ograniczania wykluczenia społecznego. Gazeta opublikowała artykuł relacjonujący przebieg Mistrzostw Polski w strzelectwie laserowym osób niewidomych i słabowidzących, a także artykuły opowiadające o drodze do samodzielności osób z niepełnosprawnością wzroku i o przełamywaniu wykluczenia zawodowego. Gazeta Olsztyńska organizuje także plebiscyt na 10 najpopularniejszych sportowców Warmii i Mazur. Od kilku lat plebiscyty w kategorii „Sportowiec bez barier” wygrywa członek Olsztyńskiego Klubu Sportowego Warmii i Mazur Cezary Dybiński.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Radio Olsztyn S.A.

Radio Olsztyn jest regionalną rozgłośnią publiczną przyczyniającą się do rozpowszechnienia wydarzeń z dziedziny sportu, kultury, rynku pracy dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Dzięki rozgłośni coraz liczniejsze grono osób niewidomych zyskuje wiedzę i sprawia, że osoby z niepełnosprawnością integrują się w społeczeństwie. Radio Olsztyn jest także otwarte na wizyty studyjne dla osób z dysfunkcją wzroku, przykładem jest wizyta w rozgłośni podopiecznych Fundacja Szansa – Jesteśmy Razem w maju tego roku.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

TVP3

Oddział TVP3, z główną siedzibą w Olsztynie oraz redakcjami terenowymi w Elblągu i Ełku, aktywnie relacjonuje wydarzenia dedykowane osobom z dysfunkcją wzroku. Wśród nich znajdują się mistrzostwa w strzelectwie laserowym, rajdy tandemowe oraz warsztaty edukacyjne, uświadamiające dzieciom codzienne wyzwania osób niewidomych i niedowidzących. TVP3 poprzez te relacje wspiera aktywizację osób z niepełnosprawnością wzroku, promując ich integrację i uczestnictwo w życiu społecznym. Na stronie internetowej Telewizji można znaleźć wiele materiałów z tych wydarzeń, co umożliwia szerokiemu gronu odbiorców zapoznanie się z problematyką i osiągnięciami osób z dysfunkcją wzroku, jak również przyczynia się do zwiększenia świadomości społecznej i wsparcia dla osób niewidomych i niedowidzących.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

INSTYTUCJA OTWARTA DLA NIEWIDOMYCH

Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie

BON oferuje szeroki zakres wsparcia dla studentów z niepełnosprawnościami. Świadczy usługi asystenckie, transportowe (w tym dostosowane taksówki i podjazdy) oraz zapewnia wsparcie tłumacza języka migowego i stenotypistę dla osób głuchych i słabosłyszących. Biuro wspiera studentów z dysfunkcją wzroku poprzez dostęp do punktów informacyjnych, komunikatorów, oznakowań brajlowskich, powiększalników i drukarek brajlowskich. Dzięki tym działaniom wszystkim studentom zapewniane są równe szanse edukacyjne na uczelni.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Planeta 11. Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie

Planeta 11 to multimedialna filia MBP, która specjalizuje się w szerokim wachlarzu usług. Oferuje wypożyczalnię książek, w tym "książek mówionych", czasopism oraz płyt muzycznych. Biblioteka regularnie organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne. Dzięki wsparciu z olsztyńskiego budżetu obywatelskiego, Planeta 11 zdobyła specjalistyczny sprzęt, który znacząco ułatwia korzystanie z biblioteki osobom niedowidzącym i niewidomym, np. przystosowane stanowisko komputerowe. Dodatkowo biblioteka umożliwia dostęp do kultury osobom z dysfunkcją wzroku poprzez organizację projekcji filmów z audiodeskrypcją. Planeta 11 jest miejscem, które aktywnie wspiera integrację oraz rozwój kulturalny wszystkich swoich czytelników, niezależnie od ich indywidualnych potrzeb i możliwości.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

To samorządowa instytucja kultury województwa warmińsko-mazurskiego, współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poza działalnością stricte repertuarową, organizuje w sezonie artystycznym dwa festiwale teatralne: Olsztyńskie Spotkania Teatralne i Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Via Carpatia”. Regularnie organizuje spektakle z audiodeskrypcją, umożliwia dostęp do kultury dla osób z dysfunkcją wzroku. Osoby niewidomym i niedowidzącym zapewnia miejsca w pierwszych rzędach.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Wigierski Park Narodowy

To miejsce wyróżniające się bogactwem jezior otoczonych rozległymi lasami. Na stronie internetowej parku znajduje się Przewodnik dostępności Wigierskiego Parku Narodowego dla osób ze specjalnymi potrzebami oraz mapa trasy przygotowana specjalnie dla nich. Dyrekcja Parku prowadzi wypożyczalnię sprzętu turystycznego dedykowanego osobom z niepełnosprawnościami, oferując rowery elektryczne, przyczepki rowerowe, rower rehabilitacyjny, wózki terenowe dziecięce oraz przystawkę elektryczną do wózków inwalidzkich. Sprzęt ten jest udostępniany bezpłatnie osobom z niepełnosprawnościami oraz osobom powyżej 65 roku życia, dzięki realizacji grantowego przedsięwzięcia pt. „Wigierski Park Narodowy dostępny dla osób ze specjalnymi potrzebami”.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie

Biblioteka działa na rzecz całego województwa warmińsko-mazurskiego. Przez organizację projekcji filmów z audiodeskrypcją (mając bogate zbiory tych filmów), umożliwia dostęp do kultury osobom z dysfunkcją wzroku. Biblioteka nie tylko wspiera kulturalną integrację osób niewidomych, ale także stwarza im przestrzeń do ciekawego spędzania czasu, gdzie mogą uczestniczyć w dyskusjach, wymieniać poglądy i poznawać się przy małym poczęstunku. Kierownictwo jest otwarte na współpracę poprzez realizację regularnych seansów filmowych z audiodeskrypcją oraz wynajmu sali konferencyjnej. Dzięki temu instytucja aktywnie wspiera rozwój kulturalny oraz integrację społeczną osób ze środowiska niewidomych, tworząc przyjazne i otwarte środowisko dla wszystkich jej użytkowników.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie

Szpital zapewnia kompleksową opiekę zdrowotną dzieciom i młodzieży do 18. roku życia, obejmując diagnostykę, leczenie szpitalne, rehabilitację oraz ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. Placówka intensywnie rozwija swoje możliwości dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym dzieci niewidomych. Jako pierwsza instytucja w regionie, otrzymał grant z programu „Dostępność plus dla zdrowia”. Wprowadzono m.in. brajlowski plan budynku, komunikaty głosowe przy rejestracji, ciągi komunikacyjne dla niewidzących oraz specjalistyczne szkolenia dla personelu. Dzięki tym działaniom szpital stał się przykładem wysokiej jakości opieki zdrowotnej dostosowanej do potrzeb pacjentów z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie

Zespół Placówek od wielu lat aktywnie współpracuje z osobami słabowidzącymi i niewidomymi, uczestnicząc w Kampanii Społecznej „Ja nie widzę ciebie, Ty zobacz mnie”. Co roku za swoje działania otrzymuje certyfikat „Placówki przyjaznej osobom niewidomym”. Tyflopedagodzy ZPE codziennie wspierają uczniów słabowidzących i niewidomych dostosowując zajęcia rewalidacyjne i pomoc dydaktyczną, taką jak tyfloplan czy system YourWay. Organizują konsultacje dla uczniów i rodziców oraz szkolenia dla nauczycieli z innych olsztyńskich szkół. Współpracują z poradniami okulistycznymi i ortoptycznymi, zapewniając wsparcie kompleksowe dla osób z problemami wzroku.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!