Województwo mazowieckie

Głosowanie

IDOL ŚRODOWISKA

Anna Bocheńska

Anna Bocheńska jest prezesem Fundacji Pomocy Rodzinie "Człowiek w Potrzebie". Prowadzi restaurację "Different", w której klienci są obsługiwani w mroku przez osoby niewidome, a cały dochód przeznaczany jest na działalność Fundacji. Restauracja powstała w kwietniu 2018 roku. Umożliwia aktywizację zawodową i społeczną kilkunastu osobom niewidomym.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Monika Dubiel

Psycholożka i filolożka hiszpańska. Osoba niewidoma, konsultantka rozwiązań dedykowanych osobom z niepełnosprawnością wzroku, trenerka prowadząca szkolenia z zakresu audiodeskrypcji, dostępności i savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnościami. W latach 2016-2017 pracowała na Niewidzialnej Wystawie w Warszawie, gdzie przekazywała zwiedzającym podstawową wiedzę na temat osób niewidomych. W latach 2017-2019 pracowała w Fundacji Kultury bez Barier, gdzie zajmowała się koordynowaniem projektów z zakresu dostępności teatru, konsultowaniem audiodeskrypcji i rozwiązań dostępnościowych oraz prowadzeniem szkoleń z zakresu dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnościami oraz savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnością.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

OCZYwista Codzienność

OCZYwista Codzienność to wolontariacka inicjatywa 7 licealistów z Warszawy. Działania obejmują głównie Warszawę, choć korzystają osoby z całej Polski. Ideą OC jest połączenie osób z dysfunkcją wzroku i młodzieży, aby wspólnie spędzali czas wolny. Działania już realizowane to wyjścia na kręgle, zakupy, podróże, wystawy, spacery itp. Ta inicjatywa może być inspiracją dla innych młodych ludzi do podjęcia podobnych działań integracyjnych. Innowacyjny projekt, jaki realizują, to nauka PJM dla osób niewidomych i słabowidzących, oraz nawiązanie współpracy innymi NGO przy realizacji projektów stacjonarnych: "Warsztaty BeatBox dla niewidomych" i "Dotknij sztuki i architektury!".

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Ryszard Sawa

Doktor, informatyk i długoletni pracownik Zakładu Fizyki Polskiej Akademii Nauk, jest również niewidomym biegaczem na długich dystansach oraz pieszym maratończykiem z ponad 40-letnim doświadczeniem. W swoim mieszkaniu na poddaszu rozwieszone ma 35 kg medali, a na półkach zgromadzone liczne puchary. Oprócz biegania, jego pasją jest turystyka, podczas której odwiedził takie egzotyczne miejsca jak Maroko, Egipt, Wyspy Kanaryjskie, Jordania, Izrael czy Tunezja.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

MEDIA

„Pociąg” to portal filmowy

Dedykowany jest osobom niewidomym. Zapewnia bezpłatny dostęp do oferty kulturalnej. Tworzy warunki do obecności osób niewidomych i słabowidzących w kulturze za pomocą narzędzi online. Czyni sztukę filmową i teatralną otwartą, powszechną i bezgraniczną. Stwarza szanse na aktywne spędzanie czasu wolnego, na uczestnictwo w sztuce, pogłębianie wiedzy oraz rozwijanie umiejętności. Rozwija kapitał kulturowy oraz kompetencje cyfrowe osób niewidomych i słabowidzących. Portal filmowy „Pociąg” poszerza ofertę Stowarzyszenia "De Facto" na polu edukacji kulturalnej.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Blog o Dostępności

Działania bloga poświęcone są szeroko rozumianej dostępności. Cechuje go unikalne podejście do edukowania i inspirowania czytelników na temat barier, z jakimi spotykają się osoby z niepełnosprawnościami. Codziennie dostarcza rzetelnych informacji oraz praktycznych porad związanych z nowoczesną technologią, a także jak uczynić otaczającą nas rzeczywistość bardziej przyjazną i dostępną. Publikowane teksty oraz filmy na kanale Blog o Dostępności są cennym źródłem wiedzy i wsparcia.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Telewizja Republika

Polska stacja telewizyjna o charakterze informacyjno-publicystycznym, utworzona w 2013 roku. Redaktorem naczelnym stacji jest Tomasz Sakiewicz. Materiały wideo z Telewizji Republika publikowane są na kanale YouTube i w pozostałych mediach społecznościowych. Dzięki temu są dostępne dla czytników ekranu.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

INSTYTUCJA OTWARTA DLA NIEWIDOMYCH

Galeria Foksal

Galeria Foksal powstała w 1966 roku. Od początku istnienia siedzibą galerii jest kilka pomieszczeń zlokalizowanych w oficynie pałacu Zamoyskich. Nazwę przyjęto od ulicy, przy której znajduje się budynek. Równolegle z działaniami promującymi młodych autorów Galeria Foksal zajmuje się też utrwalaniem dorobku starszego pokolenia twórców. Kuratorki wystaw zapraszają osoby z problemami wzroku na oprowadzanie wystawy z audiodeskrypcją, bardzo angażują się w to działanie, dużo dzieł można poznawać poprzez inne zmysły.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Kampinoski Kolektyw Przewodnicki ZaPuszczeni

Grupa certyfikowanych przewodników i przewodniczek po Puszczy Kampinoskiej to zespół pełen pasji i zaangażowania, który poświęca się ukazywaniu piękna i dziedzictwa tego wyjątkowego miejsca. Każdy z nich wnosi do grupy swoje unikalne spojrzenie, wynikające z osobistych zainteresowań i umiejętności, tworząc razem niepowtarzalne doświadczenie dla odwiedzających. W bieżącym roku z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących zorganizowali serię wycieczek pod nazwą "Niewidzialna Puszcza”, gdzie uczestnicy mogli w pełni doświadczyć Puszczy poprzez zmysły inne niż wzrok. Wykorzystując nowoczesne technologie: skanowanie laserowe, modelowanie i druk 3D, umożliwili poznawanie dotykiem "kieszonkowej" mozaiki wydmowo-bagiennej, pozwalając na odkrycie ukształtowania terenu w zupełnie nowy sposób.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum jest wyjątkowo przyjazne dla osób z niepełnosprawnością wzroku, oferując szereg atrakcji dostosowanych do ich potrzeb. Jednym z głównych udogodnień są spacery z audiodeskrypcją, umożliwiające poznanie bogato dekorowanych elewacji, wnętrz, dzieł sztuki oraz tajemnic natury. Ponadto Pałac oferuje przezroczyste obrazy dotykowe wykonane z żywicy, które pozwalają na odkrywanie dzieł sztuki za pomocą zmysłu dotyku, umożliwiając osobom z niepełnosprawnością wzroku doświadczanie sztuki w sposób dla nich dostępny. Organizuje również warsztaty tworzenia książek dotykowych oraz haftu dotykowego, a także spacery sensoryczne. Na stronie internetowej Muzeum dostępne są transkrypcje do materiałów publikowanych przez nich, co zapewnia dostępność informacji dla osób niewidomych i niedowidzących.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie

Muzeum posiada specjalne strefy uwagi, windę oraz tyflograficzny plan ekspozycji. Treści multimedialne są dostępne w wersji dostosowanej do potrzeb osób z deficytami wzroku, z uwzględnieniem odpowiedniego rozmiaru i kontrastu. Choć eksponatów nie można dotykać, empatyczni i doświadczeni kuratorzy oraz opiekunowie wystaw szczegółowo opisują to, co znajduje się za gablotami oraz na ekspozycji. Osoby z niepełnosprawnością wzroku często uczestniczą w takich wycieczkach, zadając wiele pytań i otrzymując liczne interesujące odpowiedzi. Muzeum zamontowało na wystawie Beacony, które dostarczają informacje o wybranych eksponatach.

Głosowanie zakończone, dziękujemy!