Województwo lubuskie

Dariusz Andrzej Wojciechowski

Dariusz Wojciechowski jest prezesem Polskiego Związku Niewidomych w Zielonej Górze. Mimo znacznej wady wzroku, pan Wojciechowski jest aktywny zawodowo – fotografuje, pisze wiersze i angażuje się w działania na rzecz osób niewidomych i niedowidzących. Znany jest z walki o dostosowanie przestrzeni publicznej do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku. Na co dzień uświadamia, integruje i inspiruje niepełnosprawnych oraz osoby pełnosprawne.

Monika Wertz

Monika Wertz jest dziennikarką związaną z Radiem Plus w Zielonej Górze. Zajmuje się tworzeniem materiałów na różne tematy, między innymi kulturalne i społeczne. Bardzo często skupia się na tematach związanych z niepełnosprawnościami. Dzięki jej zaangażowaniu coraz więcej osób dowiaduje się o różnego rodzaju możliwościach rehabilitacji i wsparcia. Z fundacją współpracuje zawsze i jak tylko coś się dzieje, Monika już jedzie z mikrofonem, aby info szło dalej w świat.

Piotr Zbigniew Kamrat

Piotr Zbigniew Kamrat (Centrum Zdrowia Psychicznego w Zielonej Górze) z ogromnym zaangażowaniem i sympatią wspiera osoby z Fundacji Szansa – Jesteśmy Razem oraz z Polskiego Związku Niewidomych. Pomimo ograniczonego wolnego czasu regularnie proponuje i prowadzi warsztaty oraz spotkania, poświęcając się psychoedukacji i starając się odpowiadać na potrzeby grupy. Zawsze pełen pomysłów i gotowy do działania, był m.in. prelegentem na konferencji organizowanej przez Szansę. Jego zaangażowanie i kreatywność czynią go cennym wsparciem dla społeczności, której służy.

Weronika Woźniak

Weronika to osoba z solidnym podkładem empatii. Od lat działa i pomaga osobom niewidomym. Rozumie ich potrzeby i nie zostawi nikogo bez pomocy. W naszym środowisku dała się poznać jako osoba pomocna i przy tym niezwykłe miła. To typ społecznika, którego chce się naśladować.

Goalball Polska

Goalball Polska to redakcja stworzona przez prawdziwych pasjonatów tego sportu, zaangażowana w promocję sportu osób niewidomych. Na ich profilu na Facebooku można znaleźć bogatą gamę informacji o wydarzeniach ze świata goalballa zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Ich kanał na YouTube oferuje relacje z licznych turniejów, w tym rozgrywek krajowych i międzynarodowych z udziałem polskich zawodników, wzbogacone o komentarz dostosowany dla osób niewidomych. Redakcja Goalball Polska aktywnie zachęca do uprawiania tego sportu, motywując osoby z niepełnosprawnościami wzroku do wyjścia z domów i uczestnictwa w aktywności sportowej. Ich działalność przyczynia się nie tylko do popularyzacji goalballa, ale także do zwiększenia aktywności społecznej i integracji osób niewidomych.

Galeria BWA w Zielonej Górze

Galeria BWA to instytucja kulturalna, która od lat pełni kluczową rolę w promowaniu sztuki w regionie. Oprócz organizacji licznych wystaw, wydarzeń artystycznych oraz spotkań z twórcami, szczególną uwagę poświęca integracji osób z dysfunkcjami wzroku w życie kulturalne. Instytucja ta systematycznie organizuje specjalistyczne warsztaty dedykowane osobom niewidomym i słabowidzącym, w których uczestnicy mogą doświadczać sztuki w sposób dostosowany do ich potrzeb.

Lubuski Teatr w Zielonej Górze"

To instytucja kulturalna, która szczególnie dba o dostępność swoich wydarzeń dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dla niewidomych i słabowidzących. Teatr oferuje spektakle z audiodeskrypcją, dzięki czemu osoby z dysfunkcjami wzroku mogą w pełni cieszyć się przedstawieniami. Placówka regularnie organizuje warsztaty pokazujące teatr od kuchni, które pozwalają uczestnikom na poznanie tajników pracy aktorów, scenografów i techników scenicznych. Zajęcia są dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami, zapewniając pełne wsparcie i dostępność. Otwartość na wszystkie niepełnosprawności sprawia, że jest to miejsce, gdzie każdy może poczuć się mile widziany i zaangażowany.

ZUS oddział w Zielonej Górze

Zielonogórski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od wielu lat udziela konkretnego wsparcia, zwłaszcza osoby z dysfunkcjami wzroku mogą liczyć na rzetelną i konkretną pomoc. Pracownicy wykazują bardzo duże zrozumienie potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Nasi beneficjenci pozytywnie wypowiadają się o atmosferze i podejściu pracowników to każdego petenta, szczególnie tego z dysfunkcją wzroku. Taki oddział powinien być przykładem dla innych.