Głosowanie ogólnopolskie IDOL 2024

Głosowanie trwa do 2 września 2024.

Można oddać po jednym głosie w każdej kategorii.

Regulamin konkursu IDOL (PDF)

IDOL ŚRODOWISKA

Elżbieta Andrulonis

Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie ul.Turowskiego 1

Od wielu lat współpracuje ze środowiskiem osób niewidomych i słabowidzących. Już podczas studiów była opiekunem na turnusach PZN w Olsztynie. Obecnie jako tyflopedagog i ortoptystka wspiera uczniów słabowidzących i niewidomych w Zespole Placówek Edukacyjnych. W ramach projektu „Starsi Młodszym – wspólne spotkania z książką, muzyką i sztuką" prowadzi spotkania dla uczniów olsztyńskich szkół z udziałem Daniela Rupińskiego, Piotra Wrotka i mieszkańców PZN DPS ul. Paukszty w Olsztynie. Koordynuje działania tyflopedagogów w ZPE, organizuje zbiórki okularów, badania przesiewowe wzroku, konsultacje dla uczniów, rodziców i nauczycieli w OWiT. Od lat organizuje kampanię społeczną „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie" - ZPE uzyskał certyfikat „Placówki Przyjaznej Osobom Niewidomym".

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Monika Jurczyk

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie

Nauczyciel wspomagający, tyflopedagog, surdopedagog oraz instruktor orientacji przestrzennej i mobilności, na co dzień pracujący z młodzieżą z dysfunkcją wzroku. Ma wielkie serce i kompetencje w zakresie pomocy dzieciom i osobom niewidomym. Od wielu lat udziela eksperckich porad z zakresu tyflopedagogiki urzędnikom oraz przedstawicielom innych instytucji. Prowadzi szkolenia i kursy z zakresu orientacji przestrzennej i tyflopedagogiki. Jako nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, odebranym z rąk Wojewody Zachodniopomorskiego.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Agnieszka Majnusz

Katowice

Z wykształcenia pedagożka, doradczyni zawodowa, arteterapeutka, fotografka, absolwentka podyplomowych studiów z zakresu fotografii podróżniczo-dokumentalnej i psychologii twórczości. Animatorka i asystentka turystyczna osób z niepełnosprawnościami (ATON), a także pilotka wycieczek specjalizująca się w organizacji wydarzeń dla osób z niepełnosprawnością sensoryczną. Ponadto: tłumaczka-przewodniczka, niegdyś instruktorka alternatywnych metod komunikacji i trenerka pracy osób głuchoniewidomych. Lubi wydobywać potencjał z ludzi i motywować ich do pozytywnej zmiany.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Joanna Stankiewicz

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Od 2022 roku zaangażowana w kwestie dostępności kultury filmowej. Współliderka projektów Kino Otwarte (realizowanego w ramach dofinansowania z PFRON) oraz Kino bez barier – edycja polska (realizowanego w ramach programu Collaborate to Innovate Europa Cinemas). Współpomysłodawczyni projektu Cinema without Barriers, który zakłada organizację dostępnych pokazów w czterech krajach Europy Środkowo-Wschodniej: Rumunii, Słowacji, Słowenii i na Węgrzech. W tym projekcie, finansowanym ze środków Kreatywnej Europy, odpowiedzialna głównie za promocję i relacje. Współorganizatorka Forum bez barier - pierwszego w Polsce wydarzenia poświęconego dostępności w sektorze audiowizualnym, skierowanego do profesjonalistów z branży filmowej.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Ks. Piotr Buczkowski

Województwo kujawsko-pomorskie

Diecezjalny Duszpasterz Niewidomych. Od 25 lal katecheta i tyflopedagog w K-PSOSW w Bydgoszczy. Autor scenariuszy nowel teatralnych, felietonów, artykułów o tematyce rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku, (ok. 150 publikacji), współautor 4 pozycji książkowych. Odpowiadał za słuchowisko radiowe „Wędrówka Oliwki” opowiadające o wędrówce niewidomej dziewczyny z widzącym przyjacielem. Do swoich największych osiągnięć zalicza przygotowanie dzieci głuchoniewidomych do Pierwszej Komunii Świętej, a także opracowanie podstaw audiodeskrypcji liturgicznej. Organizator licznych spotkań dla niewidomych w województwie, m.in. rekolekcji wielkopostnych, spotkań okolicznościowych, majówek. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, odznaką Przyjaciel Niewidomych. Jego pasją jest fotografia i podróże.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

OCZYwista Codzienność

Warszawa

OCZYwista Codzienność to wolontariacka inicjatywa 7 licealistów z Warszawy. Działania obejmują głównie Warszawę, choć korzystają osoby z całej Polski. Ideą OC jest połączenie osób z dysfunkcją wzroku i młodzieży, aby wspólnie spędzali czas wolny. Działania już realizowane to wyjścia na kręgle, zakupy, podróże, wystawy, spacery itp. Ta inicjatywa może być inspiracją dla innych młodych ludzi do podjęcia podobnych działań integracyjnych. Innowacyjny projekt, jaki realizują, to nauka PJM dla osób niewidomych i słabowidzących, oraz nawiązanie współpracy innymi NGO przy realizacji projektów stacjonarnych: "Warsztaty BeatBox dla niewidomych" i "Dotknij sztuki i architektury!".

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

dr Agata Iżykowska–Uszczyk

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Koordynatorka do Spraw Dostępności w Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz jego oddziałach, od 2018 roku prowadzi warsztaty i oprowadzania dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Wówczas zainicjowała cykl zajęć „Dotknij muzeum”, mający na celu przybliżenie sztuki współczesnej za pomocą różnorodnych sensorycznych materiałów. Jest gorącą zwolenniczką działań plastycznych dostosowanych do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Klaudia Kukulska

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi 162 w Krakowie i Fundacja For Heroes

To świetnie zrehabilitowana, słabowidząca jednoocznie i słabosłysząca dziewczyna, związana ze środowiskiem niewidomych i słabowidzących od 2012 roku. Absolwentka Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, Klaudia jest cenioną i oddaną pedagożką specjalną oraz nauczycielką wspomagającą w Szkole Podstawowej nr 162 w Krakowie. Od wielu lat działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami, współpracując z organizacjami pozarządowymi, takimi jak Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym. W 2021 roku pełniła rolę eksperta ds. dostępności dla osób z niepełnosprawnościami w placówkach użyteczności publicznej w Krakowie i Katowicach. Dzięki swojej niesamowicie pozytywnej postawie jest doskonałym przykładem dla otoczenia, pokazując jak pokonywać własne trudności i działać na rzecz innych.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Rodzina Państwa Leduchowskich

Kielce

To trzyosobowa rodzina, od 14 lat małżeństwo. Od początku pragnęli zostać rodzicami, choć ich droga była długa i wyboista. Kilka lat temu postanowili dać dom dziecku, które już jest na świecie i potrzebuje miłości. Z determinacją pokonywali przeszkody. Trzy lata temu poznali Adrianka, niespełna trzyletniego chłopca z niepełnosprawnością, który potrzebował domu. Dziecko, które miało wychowywać się w placówce, może wychowywać się w środowisku rodzinnym. W sierpniu miną trzy lata wspólnego życia. Ich syn jest teraz szczęśliwym przedszkolakiem, który każdego dnia ich zachwyca. Trudności miały sens, co przypomina każdy uśmiech Adrianka i jego postępy. Choć bywa trudno, wiedzą, że podjęli słuszną decyzję, zapewniając mu kochające rodzinne środowisko.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Weronika Woźniak

ROPS w Zielonej Górze

Weronika to osoba z solidnym podkładem empatii. Od lat działa i pomaga osobom niewidomym. Rozumie ich potrzeby i nie zostawi nikogo bez pomocy. W naszym środowisku dała się poznać jako osoba pomocna i przy tym niezwykłe miła. To typ społecznika, którego chce się naśladować.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Iwona Tabaczek - Bejster

Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami Uniwersytetu Rzeszowskiego

Pani Iwona Tabaczek - Bejster jest wieloletnią pracowniczką Biura Uniwersytetu Rzeszowskiego ds. Osób z Niepełnosprawnościami, angażuje się w pomoc i aktywizację studentów z różnymi problemami, m.in. osób z niepełnosprawnością wzroku. Od dłuższego czasu Pani Iwona współpracuje z rzeszowskim oddziałem Fundacji Szansa - Jesteśmy Razem, m.in. poprzez zaangażowanie się w organizację i prowadzenie Regionalnej Konferencji REHA.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Katarzyna Podchul

Starogard Gdański

Jest osobą prawie niewidomą. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Laskach. Studiowała filologię angielską zaocznie w Gdańsku, a po roku przerwy kontynuowała studia dzienne w Bydgoszczy. W roku 2019, po rezygnacji ze studiów, założyła bloga na Facebooku: „Zobacz poczuj dzięki technice”. Na stronie prezentuje artykuły o rozwiązaniach technologicznych wspierających osoby niewidome i słabowidzące. Założyła również grupę na Facebooku oraz kanał na YouTube „Niewidomi słabowidzący i widzący górą”, które miały być źródłem integracji oraz wymiany myśli między ludźmi z dysfunkcją wzroku a widzącymi.Jest autorką artykułów w czasopismach dla osób niewidomych: „Help”, „Filantrop” i „Sześciopunkt”. Ostatnio napisała artykuł o dostępności Starogardu Gdańskiego do gazety Karkonoskiego Sejmiku OzN.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Halina Walczykiewicz

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział Wojewódzki w Lublinie

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koła nr 4 w Lublinie oraz Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Oddziału Wojewódzkiego w Lublinie, które zrzesza zarówno osoby chore na cukrzycę, jak również z chorobami oczu. Posiada wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu środków finansowych, organizacji wyjazdów, spotkań integracyjnych, spotkań ze specjalistami, lekarzami, przedstawicielami farmaceutycznymi. Od wielu lat poświęca swój czas osobom potrzebującym między innymi przez dwie kadencje pełniła funkcje Członka Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Lublin. Zainicjowała wiele zmian dotyczących usprawnień dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Jacek Hajzyk

Opole

Jacek Hajzyk - właściciel jednej z restauracji w Opolu i nasz wieloletni fundacyjny przyjaciel. Zawsze możemy liczyć na pomoc i życzliwość Jacka, zarówno we wspieraniu osób z niepełnosprawnością, jak i dostarczaniu pysznych cateringów podczas wydarzeń organizowanych przez Fundację Szansa – Jesteśmy Razem. Jacek to człowiek o wielkim sercu, otwartym na różnych ludzi, nie tylko tych ze szczególnymi potrzebami. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień kulinarnych i tak jak bardzo angażuje się w prowadzenie swojej restauracji, tak bardzo udziela się na rzecz pomocy innym.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Piotr Bienias

Łódź, Altix Sp.z o.o.

Piotr ma 26 lat i jest osobą niewidomą od urodzenia. Od 4 lat pracuje w firmie Altix na stanowisku Specjalisty ds. handlowych. Poza wykonywaniem podstawowych zadań jest mocno zaangażowany w rozwój i aktywizację osób niewidomych poprzez prowadzenie szkoleń, a także szeroko pojęte doradztwo związane z nowymi technologiami. Na co dzień jest gotów nieść wszelką pomoc, służyć wsparciem oraz rozbawiać nieprzeciętnym poczuciem humoru. Piotr jest wybitnym informatykiem z nowatorskim podejściem do tematów w dziedzinie IT, artystą rapowym, realizatorem dźwięku oraz jednym z głównych lektorów w firmie Altix.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

MEDIA

Blog o Dostępności

Internet

Działania bloga poświęcone są szeroko rozumianej dostępności. Cechuje go unikalne podejście do edukowania i inspirowania czytelników na temat barier, z jakimi spotykają się osoby z niepełnosprawnościami. Codziennie dostarcza rzetelnych informacji oraz praktycznych porad związanych z nowoczesną technologią, a także jak uczynić otaczającą nas rzeczywistość bardziej przyjazną i dostępną. Publikowane teksty oraz filmy na kanale Blog o Dostępności są cennym źródłem wiedzy i wsparcia.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Piotr Zaborowicz

Województwo kujawsko-pomorskie

Jest osobą niewidomą. Ukończył studia dziennikarskie i kultury mediów. Jego wielką pasją jest sport. Dzięki determinacji, ciężkiej pracy oraz wsparciu życzliwych ludzi doskonale radzi sobie w pracy redakcyjnej związanej ze sportem. Swoją karierę rozpoczął w internetowym Radiu IN, następnie pracował nad materiałami dźwiękowymi dla Radia Wnet i portalu polski-sport.pl. Od lutego 2020 roku regularnie przygotowuje tygodniowe przeglądy sportowe dla portalu po-bandzie.com.pl. Materiały dźwiękowe tworzy samodzielnie. Pomimo codziennych wyzwań posiada akredytacje dziennikarskie i aktywnie uczestniczy w licznych wydarzeniach sportowych. Realizując się w pracy, która jest jego pasją, czerpie z niej ogromną satysfakcję.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

mgr Anna Bloch

Województwo wielkopolskie

Z wykształcenia polonistka i pedagożka specjalna, od piętnastu lat pracuje w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach jako nauczycielka języka polskiego. Od dwóch lat prowadzi inspirujący kanał edukacyjny „pisanebraillem” na Instagramie, gdzie dzieli się swoimi doświadczeniami z codziennej pracy, przybliżając świat niewidomych osobom widzącym. Na swoim kanale przegląda czasopisma dostosowane do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących, dbając o zapewnienie dostępności. Recenzuje książki dotykające tematyki niepełnosprawności oraz tyflopedagogiki, prezentuje także dotykowe pomoce dydaktyczne, takie jak plansze do nauki alfabetu Braille’a, które sama tworzy, aby ułatwić naukę i rozwój swoich uczniów oraz wspierać ich edukacyjne potrzeby.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Tatiana Slowi

Radio Gdańsk

Dziennikarka mediów regionalnych i lokalnych na Pomorzu. Autorka reportaży na tematy społeczne. Przez większość zawodowego życia związana z Radiem Gdańsk. Współpracowała lub współpracuje z PR1, TVP Gdańsk, TTM, Miesięcznikiem Pomerania. Tworzy przewodniki po regionie. Członkini Fundacji METAPOMOC. Działa też w WOŚP, DKMS i StwardnienieRozsiane.info. Laureatka nagród: Lodołamacz - Dziennikarz Bez Barier, II nagrody Dziennikarz Medyczny Roku 2023 w kategorii Radio, Stypendium im. Izabelli Trojanowskiej, Bursztynowego Mikrofonu Radia Gdańsk. Realizatorka materiałów dotyczących problemów osób z niepełnosprawnościami. Wśród podejmowanych tematów znalazły się też wyzwania stojące przed osobami niewidomymi. Poświęciła im reportaże ,,Nie widać” i ,,Widzę siebie z rozwianymi włosami”.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Blog ,,Nie widzę przeszkód”

Blog ,,Nie widzę przeszkód”

Blogger jest osobą niewidomą, brak wzroku nie jest dla niego przeszkodą, lecz motywacją do działania. Na jego blogu można znaleźć opowieści o jego przygodach – zarówno strasznych, jak i tych, które kończą się śmiechem. Jego życie jest pełne niecodziennych doświadczeń, którymi chętnie się dzieli. Zaprasza do swojego świata, gdzie nie widzi przeszkód.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Piotr Witek

Bytom

Trener i ekspert w zakresie dostępności i technologii wspomagających. Prowadzi własną stronę internetową „Moja Szuflada”. Pracuje w Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego i jej spółce Utilitia. W swojej pracy koordynuje pracę zespołu ds. dostępności cyfrowej oraz pełni funkcję doradcy dla samorządów, administracji publicznej, pracowników uczelni i przedsiębiorców. Szkoli innych w zakresie potrzeb i oczekiwań odbiorców oraz użytkowników w obszarze dostępnych rozwiązań, technologii asystujących i wspomagających oraz ich możliwości. Jest osobą niewidomą i poprzez swoją działalność oraz aktywność edukacyjną stara się, aby otaczający nas świat był bardziej otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

TVP3

Olsztyn

Oddział TVP3, z główną siedzibą w Olsztynie oraz redakcjami terenowymi w Elblągu i Ełku, aktywnie relacjonuje wydarzenia dedykowane osobom z dysfunkcją wzroku. Wśród nich znajdują się mistrzostwa w strzelectwie laserowym, rajdy tandemowe oraz warsztaty edukacyjne, uświadamiające dzieciom codzienne wyzwania osób niewidomych i niedowidzących. TVP3 poprzez te relacje wspiera aktywizację osób z niepełnosprawnością wzroku, promując ich integrację i uczestnictwo w życiu społecznym. Na stronie internetowej Telewizji można znaleźć wiele materiałów z tych wydarzeń, co umożliwia szerokiemu gronu odbiorców zapoznanie się z problematyką i osiągnięciami osób z dysfunkcją wzroku, jak również przyczynia się do zwiększenia świadomości społecznej i wsparcia dla osób niewidomych i niedowidzących.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Polskie Radio Rzeszów

Rzeszów

Radio Rzeszów tworzy audycje specjalnie dedykowane osobom niewidomym i słabowidzącym, takie jak programy informacyjne czy kulturalne. Oferuje interaktywne programy - osoby niewidome i słabowidzące mają możliwość uczestniczenia w dyskusjach, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami. Radio współpracuje z lokalnymi stowarzyszeniami i fundacjami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnościami, co może skutkować lepszym zrozumieniem ich potrzeb i większym wsparciem dla ich społeczności.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Goalball Polska

Internet

Goalball Polska to redakcja stworzona przez prawdziwych pasjonatów tego sportu, zaangażowana w promocję sportu osób niewidomych. Na ich profilu na Facebooku można znaleźć bogatą gamę informacji o wydarzeniach ze świata goalballa zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Ich kanał na YouTube oferuje relacje z licznych turniejów, w tym rozgrywek krajowych i międzynarodowych z udziałem polskich zawodników, wzbogacone o komentarz dostosowany dla osób niewidomych. Redakcja Goalball Polska aktywnie zachęca do uprawiania tego sportu, motywując osoby z niepełnosprawnościami wzroku do wyjścia z domów i uczestnictwa w aktywności sportowej. Ich działalność przyczynia się nie tylko do popularyzacji goalballa, ale także do zwiększenia aktywności społecznej i integracji osób niewidomych.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Radio DOXA

Opole

Odznacza się wieloletnią pomocą dla osób z niepełnosprawnością, chętnie podejmuje wszelkie inicjatywy otwierające świat niepełnosprawnym. Dzięki tej rozgłośni wszyscy mieszkańcy Opolszczyzny mają szeroki dostęp do aktualnych informacji z terenu województwa.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Radio Opole

Opole

Dziennikarze radia są niezwykle zaangażowani w przekazywanie informacji dotyczących środowiska osób z niepełnosprawnościami. Są w środku wszystkich wydarzeń które warto nagłośnić, dzięki czemu relacje z tych wydarzeń trafiają m.in. do niepełnosprawnych, którzy nie mogą w nich uczestniczyć.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Vest Kanał (Patryk Osiecki, Dawid Suchodolski)

Wrocław i okolice

Vest Kanał to nowa inicjatywa na YouTube, którą współtworzy dwóch przyjaciół z niepełnosprawnością wzroku. Główną działalnością kanału są podcasty, w których poruszane są kwestie takie jak kultura, sztuka, a także sport z perspektywy ludzi z wadami wzroku. Kolejnym ważnym elementem są rozmowy oraz wywiady z niezwykle ciekawymi osobami ze środowiska osób z niepełnosprawnościami. Misją tworzonych wideo jest uświadamianie społeczeństwa oraz pokazanie, w jaki sposób osoby słabowidzące i niewidome funkcjonują w otaczającym ich świecie.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Weronika Wawszczyk- Radio ESKA

Radio ESKA

Ceni sobie możliwość poruszania ważnych tematów, szczególnie dotyczących sytuacji osób z niepełnosprawnością. Jej podejście do problemów społecznych wynika z wychowania przez rodziców, którzy pracują w Domu Pomocy Społecznej. Zawsze imponowało jej ich zawodowe zaangażowanie i empatia. Podczas studiów nagrała podcast z mieszkańcami DPS-u, z których jeden zwyciężył w Olimpiadach Specjalnych w Karolinie Północnej. Jej współpraca z Fundacją Szansa rozpoczęła się podczas festynu w Parku Miejskim, gdzie miała okazję zaśpiewać dla podopiecznych. W pracy dziennikarskiej stara się uwrażliwiać innych na codzienność osób z niepełnosprawnością. Podziwia ich walkę o siebie i sukcesy, jakie odnoszą. Ma nadzieję, że dzięki dziennikarzom pomoc potrzebującym stanie się codziennością, a nie heroizmem.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Ewa Dados

Radio Lublin

Polska dziennikarka związana z PR Lublin, inicjatorka ogólnopolskiej akcji charytatywnej Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę organizowanej przez Radio Lublin. Odznaczona Orderem Uśmiechu. Laureatka konkursu Lodołamacze. Pani Ewa wprowadzała około 30 lat temu do radia tematykę niepełnosprawności i prowadziła miedzy innymi program podczas którego uczyła alfabetu brajla dzieci widzące. Obecnie Pani Ewa prowadzi wtorkowe audycje pod tytułem "Pożyteczni" w celu przybliżania opinii publicznej działalności OPP

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Monitor Trzeciego Sektora

Opole

To źródło bieżących informacji na temat wydarzeń, które mają miejsce w województwie opolskim. Na łamach wydawnictwa można odnaleźć szereg informacji o wyjątkowych wydarzeniach oraz niezwykłych ludziach, którzy wpływają na opolskie środowisko lokalne. Również osoby z niepełnosprawnością odnajdą tutaj wiele interesujących ich kwestii i tematów.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Radio Kraków

Kraków

To jedno z największych mediów w Krakowie i w Polsce. Aktywnie uczestniczy w największych wydarzeniach dotyczących osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Dzięki swojej rozpoznawalności i zasięgowi radiowemu stacja nie tylko informuje o istotnych wydarzeniach kulturalnych, społecznych i sportowych, ale także angażuje się w promowanie aktywności i integracji osób z niepełnosprawnościami. Radio Kraków pełni istotną rolę jako medium, które podnosi świadomość społeczną na temat wyzwań i osiągnięć osób z niepełnosprawnościami, wspierając ich udział w życiu publicznym i kulturalnym miasta.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

INSTYTUCJA OTWARTA DLA NIEWIDOMYCH

Paweł Kubiak

Starostwo Powiatowe, ul. Stanisława Staszica 2, 26 - 200 Końskie

Pan Paweł Kubiak od 2007 r. jest pracownikiem Starostwa Powiatowego w Końskich. W 2020 r. został przewodniczącym Powiatowej Społecznej Rady ds. ON. Z jego inicjatywy zamontowano dodatkowe tablice informujące kierowców o obecności osób niewidomych na drodze przy ZAZ-ie w Końskich, wykonano ścieżkę z polami uwagi dla osób niewidomych i słabowidzących w budynku starostwa, umieszczono na drzwiach wejściowych tablice informujące o możliwości korzystania z psa przewodnika, dokonano likwidacji barier komunikacyjno – informacyjnych (montaż taśm ostrzegawczych w ciągach komunikacyjnych, zakup nakładek na poręcze schodowe i tablic informacyjnych z brajlem, zakup pętli indukcyjnej, wprowadzenie planu tyflograficznego, zakup powiększalnika elektronicznego, zakup Omni Reader (urządzenie lektorskie).

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

PEDAGOGICZNA BIBLIOTEKA WOJEWÓDZKA IM. MARIANA REJEWSKIEGO W BYDGOSZCZY

Bydgoszcz

Misją Biblioteki jest zapewnienie dostępu do źródeł wiedzy i informacji edukacyjnej. W swoich zbiorach posiada 163884 pozycji, w tym zbiory audiowizualne, audiobooki, książki elektroniczne, zdigitalizowane obiekty, zbiory elektroniczne. Biblioteka zapewnia katalog on-line, przez który można zdalnie złożyć rezerwację i zamówienia, korzystać z ebooków oraz audiobooków. Placówka zaangażowała się w organizację 5 edycji projektu edukacyjnego "Poznajmy się w ciemności" w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Ja nie widzę ciebie, ty zobacz mnie", współpracowała z K-PSOSW im. L. Braille’a w Bydgoszczy przy organizacji „Nocy z Rejewskim” – kodowanie brajlem oraz z PZN Okręg Kujawsko - Pomorski.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Teatr Współczesny w Szczecinie

Teatr Współczesny w Szczecinie

W sezonie 2022/2023 Teatr uczestniczył w projekcie „Kultura bez barier” finansowanym przez PFRON. W jego ramach przeprowadzono szkolenia pracownicze, z naciskiem na pracowników obsługi widza. Stworzono nową stronę internetową (zgodną ze standardem WCAG 2.1), a także filmowe przedprzewodniki, ułatwiające widzom z różnymi potrzebami przygotowanie się do wizyty w teatrze. Teatr przystosował oznaczenie rzędów i krzeseł dla osób niewidomych i słabowidzących, przygotował audiodeskrypcję do dziesięciu spektakli, a także zakupił sprzęt do jej odbioru. Do spektaklu „Sen nocy letniej” zostali zaproszeni aktorzy z niepełnosprawnościami. Teatr nadal poszukuje możliwości udostępniania i dostosowania treści dla osób z różnymi potrzebami.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Poradnia SPERO

Terapia i Wsparcie

Poradnia psychologiczno-pedagogiczna - SPERO TERAPIA I WSPARCIE - została powołana przez Regionalną Fundację Pomocy Niewidomym. Łączy placówki świadczące usługi w zakresie rehabilitacji leczniczej dzieci, Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną oraz Śląską Terapię Widzenia. Zespół trenerów i specjalistów z ogromnym zaangażowaniem, sercem i cierpliwością wspiera w leczeniu dzieci i młodzież. Kadra wykazuje się ogromną wiedzą, uważnością i empatią.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie

Olsztyn

BON oferuje szeroki zakres wsparcia dla studentów z niepełnosprawnościami. Świadczy usługi asystenckie, transportowe (w tym dostosowane taksówki i podjazdy) oraz zapewnia wsparcie tłumacza języka migowego i stenotypistę dla osób głuchych i słabosłyszących. Biuro wspiera studentów z dysfunkcją wzroku poprzez dostęp do punktów informacyjnych, komunikatorów, oznakowań brajlowskich, powiększalników i drukarek brajlowskich. Dzięki tym działaniom wszystkim studentom zapewniane są równe szanse edukacyjne na uczelni.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Kampinoski Kolektyw Przewodnicki ZaPuszczeni

www.zapuszczeni.pl Łomianki

Grupa certyfikowanych przewodników i przewodniczek po Puszczy Kampinoskiej to zespół pełen pasji i zaangażowania, który poświęca się ukazywaniu piękna i dziedzictwa tego wyjątkowego miejsca. Każdy z nich wnosi do grupy swoje unikalne spojrzenie, wynikające z osobistych zainteresowań i umiejętności, tworząc razem niepowtarzalne doświadczenie dla odwiedzających. W bieżącym roku z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących zorganizowali serię wycieczek pod nazwą "Niewidzialna Puszcza”, gdzie uczestnicy mogli w pełni doświadczyć Puszczy poprzez zmysły inne niż wzrok. Wykorzystując nowoczesne technologie: skanowanie laserowe, modelowanie i druk 3D, umożliwili poznawanie dotykiem "kieszonkowej" mozaiki wydmowo-bagiennej, pozwalając na odkrycie ukształtowania terenu w zupełnie nowy sposób.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Galeria BWA w Zielonej Górze

Galeria BWA w Zielonej Górze

Galeria BWA to instytucja kulturalna, która od lat pełni kluczową rolę w promowaniu sztuki w regionie. Oprócz organizacji licznych wystaw, wydarzeń artystycznych oraz spotkań z twórcami, szczególną uwagę poświęca integracji osób z dysfunkcjami wzroku w życie kulturalne. Instytucja ta systematycznie organizuje specjalistyczne warsztaty dedykowane osobom niewidomym i słabowidzącym, w których uczestnicy mogą doświadczać sztuki w sposób dostosowany do ich potrzeb.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Pawilon Czterech Kopuł. Muzeum Sztuki Współczesnej

Wrocław

Pawilon Czterech Kopuł dba o dostępność dla osób z niepełnosprawnościami poprzez wiele działań. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności i posiada przestrzeń dostępną dla osób poruszających się na wózkach. Muzeum jest wyposażone między innymi w system YouWay, audioprzewodnik, tyflomapy oraz mnóstwo materiałów dotykowych wykorzystywanych w czasie spotkań. Personel jest przygotowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami i zapewnia pomoc w poruszaniu się po Pawilonie oraz udziela informacji o dostępności różnych wydarzeń i warsztatów. Wiele działań organizowanych w Pawilonie Czterech Kopuł jest dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami, m.in. warsztaty plastyczne dla osób niewidomych.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Przemyski Klub Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących "PODKARPACIE"

Przemyśl

Od 1999 roku Klub objął zasięgiem działania całe województwo. W swoim statucie przyjął za zadanie organizację i rozwijanie kultury fizycznej, sportu, rehabilitacji, kultury, przeciwdziałanie patologii społecznej, prowadzenie ośrodków wsparcia, szkoleń specjalistycznych, edukacji, turystyki i czynnego wypoczynku poprzez integrację ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością wzroku.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

dr Marta Mazurek

województwo wielkopolskie

Marta Mazurek koordynuje wdrażanie dostępności w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Poznaniu. Współpracuje z lokalnymi organizacjami działającymi na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnością. Jest propagatorem wiedzy na temat dostępności w instytucji (szkolenia z cyklu „Kawa z dostępnością”) oraz wśród partnerów UMWW i ROPS (szkolenia dla organizacji, Uniwersytetu Każdego Wieku). Inicjatorka i koordynatorka cyklicznych wydarzeń mających na celu propagowanie wiedzy o dostępności oraz prezentowanie dobrych praktyk z województwa wielkopolskiego: Inspiratorium dostępności (jesień) oraz Dni Różnorodności (maj). Również prywatnie propaguje dostępność w swoim projekcie w mediach społecznościowych: "Kobieta w temacie".

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Galeria Sztuki Współczesnej

Opole

Galeria Sztuki Współczesnej jest instytucją otwartą na potrzeby osób z niepełnosprawnością. Wiele razy w ciągu 20 lat działalności opolskiego oddziału Fundacji Szansa – Jesteśmy Razem beneficjenci mieli okazję przekonać się o gościnności i serdeczności tej placówki. Kilka lat temu odbyła się tu aukcja charytatywna na rzecz naszej Fundacji, a także warsztaty plastyczne przeznaczone dla osób niewidomych i słabowidzących. Ich uczestnicy mieli do dyspozycji różne materiały, z których komponowali własne instalacje. Godnym uwagi jest również fakt, iż pracownicy oraz dyrekcja Galerii zawsze starają się jak najlepiej dostosowywać wystawy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Muzeum Krakowa

Kraków

Muzeum Krakowa ściśle współpracuje z Fundacją Szansa - Jesteśmy Razem, priorytetowo traktując kwestie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Organizują liczne wydarzenia kulturalne, które są dostosowane do różnych rodzajów niepełnosprawności, zapewniając asystę, pomoce dotykowe, audiodeskrypcję oraz tłumaczenie na Polski Język Migowy (PJM) i pętle indukcyjne. Filie Muzeum Krakowa są różnorodnie przystosowane do specyficznych potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a kadra i pracownicy są przeszkoleni w zakresie dostępności oraz obsługi osób z niepełnosprawnościami. Dzięki tym staraniom Muzeum zapewnia otwarty i włączający dostęp do swojej bogatej kolekcji dla wszystkich odwiedzających.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Teatr Słowackiego

Kraków

Teatr regularnie współpracuje z Fundacją Szansa - Jesteśmy Razem. Dba o dostępność swoich sztuk - m.in. poprzez audiodeskrypcje i tłumaczenia na Polski Język Migowy. Budynek Teatru jest wyposażony w system YourWay i tyflograficzne mapy pomieszczeń oraz windy dla wózków inwalidzkich. Kadra została odpowiednio przeszkolona w sferze dostępności i obsługi osób ze szczególnymi potrzebami i stale dba o podnoszenie kompetencji. Teatr organizuje również tematyczne wydarzenia oraz warsztaty dla OzN.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Urząd Gminy Jabłonna

Jabłonna

Osoby głuche i słabosłyszące mogą skorzystać z bezpłatnych usług tłumacza migowego w godzinach pracy urzędu po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym. Urząd został wyposażony w pętlę indukcyjną zainstalowaną z myślą o komforcie osób słabosłyszących aby wszyscy czuli się w Urzędzie Gminy Jabłonna swobodnie i mogli bez problemu załatwiać swoje sprawy. Na drzwiach oraz schodach naklejono paski, dzięki którym osoby niedowidzące bezpieczniej mogą poruszać się po budynku. Na korytarzach są rozmieszczone piktogramy czyli specjalne obrazki, które pokazują jak dość do biura obsługi interesanta. Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami jest na parterze budynku.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Muzeum Bursztynu - Muzeum Gdańska

Gdańsk

Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Gdańska, istnieje od 2006 roku, a od 2021 mieści się w zabytkowym Wielkim Młynie. Ekspozycja stała zawiera dotykowy model inkluzji jaszczurki i bursztynowego kabinetu oraz ekrany do oglądania bursztynowych inkluzji w powiększeniu. W 2022 roku rozpoczęto projekt „Bursztyn bez barier”. Dzięki środkom z Funduszy Europejskich zwiększono znacznie dostępność dla osób z niepełnosprawnościami wzroku. Zmiany obejmują: modyfikację natężenia oświetlenia, system oznaczeń nawierzchniowych, plany tyflograficzne, oznaczenia Braille'a, audioprzewodnik z audiodeskrypcją, poprawę czytelności tekstów, modyfikacje balustrad i oświetlenia gablot. Projekt konsultowano z Polskim Związkiem Niewidomych.

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!